H.O.G.

ČO JE H.O.G.

Klub H.O.G. ® (HARLEY OWNERS GROUP®)  je najväčšia výrobcom podporovaná organizácia pre motocyklových nadšencov na svete. Bola vytvorená s cieľom zveľadiť zážitky z vlastníctva motocykla Harley-Davidson tým, že ponúka prístup k celej rade výhod a služieb spojených s vlastníctvom najslávnejšieho motocykla na svete. Patrí medzi ne klubový časopis Hog Tales, neoceniteľná príručka Touring Handbook, prístup k záchranným cestným službám, programy prenájmu, zľavy na tovar a služby a oveľa, oveľa viac.

Každý autorizovaný dealer Harley Davidson má príležitosť podporovať miestny klub, tzv. Chapter, ktorý je súčasťou nadnárodnej skupiny Harley Owners Group (H.O.G). Klub je nezisková, nepolitická organizácia a mal by byť rodinne orientovaný. Pričlenenie klubu do H.O.G. je na dobu jedného roka a vzťahuje sa naň každoročné predĺženie. Každý pričlenený miestny klub musí dodržiavať Stanovy a prevádzkové pravidlá H.O.G. Aj keď je klub pričlenený do H.O.G., stále zostáva separátnym, nezávislým subjektom vo svojej činnosti. Akcie a aktivity sú výhradne v kompetencii miestneho klubu. Všetci členovia H.O.G. a ich hostia sa podieľajú dobrovoľne a na vlastné riziko na H.O.G. ako aj klubových aktivitách.

História v skratke 

V roku 1983 to začalo – Harley-Davidson Motor Company založil klub majiteľov motocyklov s názvom Harley Owners Group, v skratke HOG. Na konci prvého roka združoval už viac ako 33 tisíc členov na začiatku z  USA a Kanady. Začína vychádzať Hog Tales – klubový časopis, pre všetkých členov, ktorého zámerom stále je oboznamovať s dianím klubu a predávať si skúsenosti a poznatky.

1985 – vznikajú prvé Chaptery H.O.G. Koncom tohto roku, je už celkom 49 Chapterov.

1986 – vzniká Ladies Of Harley.

1988 – H.O.G. slávi prvú  päťročnicu  na výročnej  Rally v Asheville v Severní Karolíne, v roku osláv 85-ho výročia Harley-Davidson. Legendárny jazdec Harley-Davidson Scott Parker vyhráva ako prvý v histórii deväť závodov AMA Grand National Championships. H.O.G. bol jedným z jeho oficiálnych sponzorov.

1991 – Viac než 3.500 členov  z celé Európy sa stretáva v  Cheltenhamu (Anglicko) na prvej oficiálnej  medzinárodnej HOG akcii, ktorou štartuje  tradícia  Európskych H.O.G. Rally.

1993 – Viac než 20.000 členov sa zúčastní osláv  10 výročia H.O.G. – kde inde než v Milwaukee v roku 90-ho výročia Harley-Davidson .

1994 – u našich „čerstvých susedov“ v Prahe na Strahove sa koná prvá česká národní HOG Rally. Do rodiny  H.O.G. sa zapíše jeho 250.000 člen.

1998 – 53.000 členov HOG zo 42 krajín sveta oslávi  pätnáste výročie založení klubu v Milwaukee v roku 95-ho výročia Harley-Davidson

1999 – HOG Rally sa dostáva aj do arabského sveta -prvá sa koná v Muscatu (Omán).

2000 – Po sedemnástich  rokoch existencie  má HOG 500.000 členov. V Iguazu Falls (Brazília) sa organizuje prvá juhoamerická regionálna HOG Rally.

2002 – H.O.G. pomáhá nastartovat oslavy 100. výročí zahájení výroby motocyklů Harley-Davidson. Open Road Tour startuje na 19. ročníku HOG Rally v Atlantě (Georgia).

2003 – Stovky tisíc nadšencov z celého sveta slávi v Milwaukee 100. výročie Harley-Davidson.  H.O.G. funguje už dvadsať rokov. Počet členov klubu dosiahne 750.000.

2006 – H.O.G. je najväčším motorkárskym klubom na svete, a to s 1.000.000 členov.

Dnes má H.O.G. vyše MILION členov, ktorí žijú  v 130 krajinách celého sveta. Chaptery pôsobia v 60 krajinách a je ich viac než 1400.