Daytona Bike Week 2013

Daytona Bike Week 2013

13. októbra 2021 0 Od Tony

Daytona Bike Week, desať dní v roku, kedy sa z malého, ospalého zapadákova na východnom pobreží Floridy stáva hlavné mesto motorkárskeho sveta. Ulice sa naplnia davmi zvedavcov a cestám vládnu tisíce motoriek. Hukot motorov neutícha doslova 24 hodín denne. Žiaden “nočný kľud ”, žiadna pauza. Slávnosti kultu dvojkolesového železného koňa nepoznajú kompromis. Sem sa nechodí oddychovať, sem sa chodí žiť naplno. To je reálne zhmotnenie sna o rovnosti, bratstve a slobode, tak ako ho poznáme z filmov , kníh a časopisov.

Bike Week mal svoju inauguráciu na piesčitej pláži  24. januára 1937 .  Prvá jazda sa konala južne od Daytona Beach na 3,2 míľ dlhej trati. Víťazom bol Ed Kretz  pri priemernej rýchlosti 73,34 m/h.

Po rade pretekov v rokoch 1937 až 1941, boli závody v roku 1942 prerušené z dôvodu zavedenia prídelového systému v USA, vynúteného vojnou s Nemeckom. Ale aj napriek tomu, že závod bol „oficiálne“ odvolaný, ľudia prišli a začala sa písať neoficiálna stránka, ktorá je dnes známa ako Bike Week .

Sláva pretekov opäť ožila vo februári 1947 kedy sa prezentovalo rekordných 176 jazdcov. Posledný krát sa jazdilo na pláži v roku 1961,  a následne bola daná do prevádzky Daytona International Speedway a je v užívaní až dodnes.

V roku 1986 bola založená špeciálna komisia , ktorá dostala za úlohu organizovať Bike Week, ktorý sa svojou neriadenou masovosťou stal nezvládnuteľný. Dnes je to vzrušujúci desať dňový festival, ktorý sa odohráva na území celého okresu vo viacerých centrách. V apríli 2012 prišlo až  550 000 návštevníkov. Oficiálne štatistiky z  roku 2013 uvádzajú číslo 570 000.

Epicentrom a najkultovejším miestom celého diania je Main street v Daytona Beach. Každý motorkár sa tu musí previezť aspoň raz. Výsledkom je nepretržitý prúd jazdcov počas celého dňa a hlavne v noci. Stroje všetkých značiek , špeciálne stavby, ľahké i ťažké stroje, ale aj nepopísateľné monštrá, sa  tu predvádzajú ako na módnom móle. Hukot motorov prehlušuje  hudbu koncertujúcich kapiel. Kluby po stranách praskajú vo švíkoch a sporo odeté krásky čapujú pivo do litrových pohárov. V oslavnom opojení sa tancuje, popíja, alebo len tak postáva a obdivuje okoloidúce stroje. V nespočetnom množstve stánkov a obchodov je možné nakúpiť všetko, čo súvisí so svetom motoriek.

Pre mňa osobne to bol úžasný zážitok, na ktorý nezabudnem. Každému, kto čo i len trochu o návšteve Daytona Bike Week uvažuje, môžem povedať iba jedno: neváhaj a choď! Aspoň raz v živote to treba zažiť.

Juraj

Activities Officer

HOG Bratislava Chapter

Foto: Juraj Husár